Ağustos 15, 2020, 01:32:10 ös

Evliyanın imamı

Başlatan sitare, Haziran 13, 2020, 11:26:31 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sitare

Evliyanın imamı

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Medine'ye hicret ederken Hazreti Ebu Bekir Efendimiz de (r.a) yanındaydı. O gün en zorlu bir dönemdi. O, geride kalan ümmeti düşünerek yaşananlara şahit oluyordu. Belki de bu yüzden tedirginlik yaşıyor ve yolculuk süresince her an, "İşte şimdi Kureyş müşrikleri bizi yakalayacak" diye endişeleniyordu. Ama bir beşer olması münasebetiyle..Ancak yüce Allah, Hazreti Ebu Bekir Efendimiz'e, böylesi bir zamanda ne yapması gerektiğini Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) lisanından, vahiy olarak gelen şu ilahi sözlerle kurtarmıştır:

-"Üzülme, Allah bizimle beraberdir."


İşte bundan sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v) meydana gelen korkunun, ancak Allah Teala ile beraber olunduğu bilincine varılmasıyla giderileceğini ona öğretti. Hiç şüphesiz bu şeref, pek yüce bir ahlaki özellikti. Onun yolunda yürüyen pek çok veli, insanın her an yüce Allah ile birlikte olmasına büyük önem verecekti. Zamanla bu özellik, velilerin ıstılahında "murakabe" adını alacaktı.

Linkback: Evliyanın imamı
Linkback: Evliyanın imamı


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp