Ekim 24, 2021, 08:20:44 öö

Son İletiler

Sayfa1 2 ... 10
1
Internet - Intranet / Squid Parolali Proxy Ayari
Son İleti Gönderen Uludağ - Nisan 01, 2021, 02:07:47 öö
squid.conf


auth_param basic program /usr/lib/squid/basic_ncsa_auth /etc/squid/passwd
auth_param basic children 5
auth_param basic realm Squid proxy-caching web server
auth_param basic credentialsttl 2 hours
auth_param basic casesensitive off

acl ncsa_users proxy_auth REQUIRED
http_access allow ncsa_users


Parola üretmek icin:


htpasswd -c -b /etc/squid/passwd  username parola

2
Üç Aylar / Ynt: Regaib Gecesinde İbadet
Son İleti Gönderen Uludağ - Şubat 18, 2021, 10:09:26 ös
Bir geceyi daha ihya ettik bugün.
3
Duyurular & Haberler / Zonguldak il genelinde Corona ...
Son İleti Gönderen Uludağ - Ağustos 06, 2020, 12:04:03 ös
Sizin derdiniz ne?
Zonguldak il genelinde Corona Virüs vakaları artmaya başladı.
4 günlük Kurban Bayramında 78 vaka meydana çıktı.
Bayramlaşmada, tatilde ve sahillerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyulmadığı için.
Zonguldak il genelinde bin 181 vaka var, ama hala maske takmayanlar var.
'Bana bir şey olmaz' mantığı sizi öldürecek ya da yakın sevdiklerinizi öldürecek.
Derdiniz ne Allah aşkına? Neden kurallara uyulmuyor, neden maske takılmıyor?
Neden sosyal mesafeye dikkat edilmiyor? Neden olur olmaz her yere giriliyor, çıkılıyor.
Ölmek mi istiyorsunuz kardeşim?
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başta olmak üzere yetkililer sürekli açıklama yapıyor.
Kafeler, halk otobüsleri, mağazalar, marketlerde kimse kurallara uymuyor.
İllaki sokağa çıkma yasağı mı uygulansın, illa ki bir yerlere kapatma, kısıtlama mı gelsin?
Kapatma, kısıtlama getirildiğinde ise işten çıkarılmalar ve ekonomik krizler başlıyor.
Virüs arttığında ya işten çıkartılacağız ya da öleceğiz, başka türlü örnek veremiyorum.
İki ucu ballı değnek anlayacağınız... Biraz daha sabır, biraz daha dirayet diyeceğim ama umarım geç kalmamışızdır.
Kurban Bayramı ve tatilde tedbirsizliklerin sonuçları bizi ürkütüyor.
Kaynak: http://www.pusulagazetesi.com.tr/m_9444/zonguldak-teskilati-bolunecek-ama-kaca-bolunecek/
4
Dini Mevzular / Zül-Hicce ve Teşrık Tekbirleri
Son İleti Gönderen Uludağ - Temmuz 29, 2020, 09:59:40 ös
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَا عَلِيُّ كَبِّرْ فِي دُبُرِ صَلَاةِ الْفَجْرِ مِنْ يَوْمِ عَرَفَةَ إِلَى آخِرِ أَيَّامِ التَّشْرِيقِ صَلَاةِ الْعَصْرِ. (كنز)
Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: "Yâ Ali, Arefe günü sabah namazından itibaren, teşrîk günlerinin son günü (bayramın dördüncü günü) ikindi namazına kadar her (farz) namazın arkasında (teşrik) tekbir(i) getir." (Kenzü'l-Ummâl)


Fazilet Takvimi, 29.7.2020
5
Duyurular & Haberler / Ynt: Gurbetçiler Seyahat Uyarı...
Son İleti Gönderen Uludağ - Temmuz 10, 2020, 03:53:46 öö
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Bakanlığın seyahat uyarısının aile ziyareti yapmak üzere Türkiye'ye gidecek kişiler için geçerli olmadığını söyledi.

Maas, çalışma ziyareti kapsamında Berlin'e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. 
Mevkidaşı Çavuşoğlu ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde güvenli turizmin nasıl yapılabileceği konusunu ele aldıklarını aktaran Maas, bunun sadece turizm sektörü için önemli bir konu olmadığını, aynı zamanda birçok insanın hayatını da etkilediğini söyledi.
Maas, "Bu konuda Avrupa Birliği (AB) ile koordinasyon sağlanması bizim için önemli" ifadesini kullanarak, AB içinde görüş birliği sağlanması durumunda virüsün yayılmasının kontrol altına alınabileceğini kaydetti.
Almanya Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısını anımsatan Maas, "Genel olarak Türkiye'ye aile veya bunun gibi sebeplerle yapılan ziyaretler Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısı kapsamı dışındadır. Bu konuda da (Türk tarafıyla) yakın temasta kalacağımız hususunda anlaştık" diye konuştu.
'Başka adımlar da atılacak'
Maas, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunda AB'nin bir grup ülke için liste hazırladığını, bunun ilk adım olduğunu dile getirerek, "Daha başka adımlar da atılacak" dedi.
Ülkesi ve AB'nin, mevcut verileri dikkate alarak salgının kontrol altına alınması için ne gibi önlemler aldığını değerlendirdiğini belirten Maas, "Bugün de (Türk tarafından) birçok bilgi ve veri aldık. Bu bilgileri ve verileri hem Sağlık hem de İçişleri bakanlığına sunacağız" şeklinde konuştu.
Türkiye ile bilgi paylaşımını sürdüreceklerini ve uzmanlar düzeyinde görüşmelerin devam edeceğini kaydeden Maas, seyahat kısıtlamasına ilişkin kararın AB içinde iki haftalık aralıklarla incelendiğini ve listenin sürekli gözden geçirildiğini söyledi.
Maas, karantina şartlarının da bu şekilde belirlendiğini, Alman Robert Koch Enstitüsünün risk bölgelerine ilişkin değerlendirmesinin de dikkate alındığını anlattı.
Kovid-19 salgının devam ettiğini anımsatan Maas, bunun için bulaşma zincirlerinin takip edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
Maas, İsveç gibi seyahat kısıtlamasının kaldırılmadığı AB ülkelerinin de bulunduğuna işaret ederek, bu konuda yeni vaka, hijyen standartları ve ülkelerdeki birçok düzenlemeye bakılarak karar alındığını ifade etti.
6
Duyurular & Haberler / Gurbetçiler Seyahat Uyarısı Ka...
Son İleti Gönderen Uludağ - Temmuz 10, 2020, 03:42:01 öö
Gurbetçiler Seyahat Uyarısı Kapsamı Dışında Tutuldu...


Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'ye yapılacak aile ziyaretlerinin "seyahat uyarısı" dışında tutulduğunu açıkladı. Bu doğrultuda vatanına, ailesine özlem duyan vatandaşlarımız seyahat uyarısı kapsamı dışında gönül rahatlığı ile ülkemize ziyarete gelebilirler.

investingsputniknews
7
Serbest Kürsü / Fidan Yenge
Son İleti Gönderen Uludağ - Temmuz 09, 2020, 07:13:42 öö
Fidan elli iki yaşında adı gibi fidan bir kadındı. Babası başlık parasını çok istediği için çok sevdiği kocasıyla kaçarak evlenmiş, kaçarak evlendiği için de babası tarafından evlatlıktan reddedilmişti.

Kocasının tüm iyi niyet girişimleri ve döktüğü diller babasını yumuşatmaya yetmemiş Nuh demiş peygamber dememişti. Zavallı annesinin de çırpınmaları boşa gitmiş, kocasını inadından vazgeçirememişti. Evlendiklerinde Fidan on sekiz, kocası yirmi üç yaşındaydı. Kocası çok sevecen çalışkan, namuslu; hem yetim hem öksüz bir gençti. Annesi babası kömürden zehirlenip ölünce anneannesi yanına alıp büyütmüştü.


Evliliklerinin ikinci yılında Allah nur topu gibi bir erkek evlat vermişti. Artık mutluluklarına diyecek yoktu. Küçük bir ev kiralamış kocasının kazancıyla da gül gibi geçinip gidiyorlardı. Fidan oğlunu çok zor bir doğumla dünyaya getirdiği için kanaması durmamış doktorlar mecburen ameliyat edip rahmini almak zorunda kalmışlardı bunun için de başka çocukları olmamıştı. Karısının çok üzüldüğünü gören adam "Üzülme canım. Allah bunu bağışlasın yeter" demişti.

Fidan şimdi bunları düşünürken iyi ki de olmamış bir taneyi zor büyüttük ikinci olsa nasıl büyütecektik diye düşünüyordu. Güya uyumak için yatağa girmişti ama ameliyatın heyecanıyla uyuyamıyor, mazi gözlerinin önünden sinema şeridi gibi geçip duruyordu. Oğlunu el bebek gül bebek büyütmüş çok zor şartlarla yeter ki o okusun deyip en iyi okullarda okutmuş ve okul bitince de sevdiği kızla evlendirmişlerdi.

Ama bu mutlulukları uzun sürmemiş çok sevdiği kocasını dört yıl önce gittikleri bir ahbaplarının düğününde havaya sıkılan bir kurşunun isabet etmesi sonucu kaybetmişti. Zaten evlendikten sonra sık sık gelmeyen oğlu babası öldükten sonra arayı daha çok açmış lütfen uğrar olmuştu.
Bir gün oğlunun evine misafir olarak gittiğinde gelininin oğluna bak canım annen misafir olarak her zaman gelebilir ama şimdi kocasının öldüğünü bahane edip yalnızım korkuyorum gibi nedenlerle gelip buraya yerleşmesin hiç çekemem dediğini oğlunun da annem gelmez hem gelirse ben uygun bir dille anlatırım diye cevap verdiğini duymuş yüreğine keskin bir hançer saplanmıştı.

Artık oğlunun neden sık sık gelmediğini neden arayıp sormadığını anlamıştı. "Allah'ım beni hiç kimseye muhtaç etme bu öz evladım olsa dahi..." diye dua etti. Saate bakan Fidan saatin beş buçuk olduğunu gördü; yedide hastanede olacaktı tüm gece gözünü kırpmamıştı yorgun ve bitkindi. Ameliyat olacağını oğluna söyleyince o da nasıl olduysa "Ben gelir seni hastaneye götürürüm" demişti. Fidan kalkıp yatağını dizip abdestini alıp namazını kıldı artık hazırdı bundan sonrası Allah'ın bileceği bir şeydi.

İşte oğlu gelmiş kornaya basıyordu Fidan son kez evine bakıp kapıdan çıkıp arabaya bindi. Yol boyu oğlu tek laf etmemişti oysa oğlu onun hayattaki tek varlığıydı birbirlerinden başka kimseleri yoktu iki çift güzel söz söyleyip annesine moral verebilir, onun heyecanını yatıştırabilirdi annesinin çok beklemesine rağmen yapmadı taş gibi yol boyunca susup durdu. Şimdi ise sırasının gelmesini beklerken iki yabancı gibi yan yana oturuyorlardı.

Tam bu sırada hemşire yanlarına gelip, "Buyurun Fidan hanım sizi ameliyata hazırlamamız lazım" deyince Fidan ayağa kalkıp oğluna, "Yavrum ölüm dirim dünyası kendine iyi bak. Şunu unutma ki sen benim canımdan cansın." deyip sarılmak isteyince oğlu, "Aman anne bu kadar duygusallığa gerek yok. Lütfen abartma" deyince zavallı annenin sarılmak için açılan kolları iki yanına düştü. Peki yavrum dediğin gibi olsun deyip uzun uzun evladının yüzünü seyrettikten sonra derin bir iç çekip hemşireyle birlikte yürüyüp gitti. Artık hıçkıra hıçkıra ağlıyordu ne olursa olsun onun yavrusuydu sarılamamış kokusunu içine çekememişti.

Annesini hastanede bırakan oğlu eve gidip karısını alıp kaynanasına kahvaltıya gitti. Damadını karşısında gören kaynana, "Hayırdır oğlum annen hastaneye yatmadı mı?" diye sorunca damadı "Evet hastanede. Sabah götürdüm yatırdım birazdan ameliyata girecek" deyince hayretler içinde kalan kadın "Aman oğlum neden anneni orada sahipsiz bırakıp geldin?" deyip kocasına döndü ve "Bey kalk hemen hastaneye gidiyoruz o kadıncağızın bizden başka kimsesi yok onu oralarda bir başına bırakamayız.


Bugün ona yarın bize..." derken kınayan gözlerle hem damadına hem de kızına bakıyordu. Kaynanasının sözleriyle mahcup olan damat tamam hadi hep beraber gidelim deyip hastaneye gelmişlerdi. Onlar hastaneye geldikten bir saat sonra ameliyathaneden çıkan doktor Fidan Seri' nin yakınları kim deyince oğlu ayağa kalkıp "Ben oğluyum" dedi.

Doktor başını önüne eğip "Çok üzgünüm annenizi kurtaramadık. Maalesef kanser her yerini sarmış" dedi. Herkes donup kalmıştı. Kaynanası gözyaşları içinde damadına ve kızına dönüp "Evet çocuklar şunu unutmayın ki anne ve babalar ölümsüz değildir. Her fani gibi onlar da bir gün göçüp giderler. Onun için kıymetleri yaşarken bilinmeli; öldükten sonra geçmiş ola..." dedi.

Zavallı Fidan son kez özene bezene temizlediği ve oturmak nasip olmadığı evinden alınıp çok sevdiği kocasının yanında toprağa verileli bir hafta olmuştu. Oğlu artık gideceği,arayıp soran kimsesi olmamanın hayatta tek başına kalmanın ne demek olduğunu anlamıştı ama artık çok geçti. Şimdi annesinin mezarı başında oturmuş hem ağlıyor hem de "Anne beni affet! Nereden bilecektim o sarılmak isteğinin son sarılma olacağını." derken eğilmiş toprağını öpüyordu.


Evet,o gün Bayramdı ve artık elini öpeceği bir annesi yoktu.


[Alıntıdır]
8
Serbest Kürsü / Merhaba! Ben Kapitalizm...
Son İleti Gönderen Uludağ - Haziran 29, 2020, 12:45:26 öö
Columbia Üniversitesinin Nobel ödüllü ogretim uyesi Prof. Stiglitz'in yazisi:
Merhaba... Ben Kapitalizm!
Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!
Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım! İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi" olabiliyor.
Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı..
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 12 -18 yaş arası kızlar $200 gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum!
Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun. Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra $80 verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.
Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene $8.5 milyar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...
Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız,
Hindistan'da 1 milyon kişi günde 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.
Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine sahip.
Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.
Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!
Zavallı tüketim bağımlıları...
9
Bilim - Teknoloji / Samsung Smart TV + IPTV
Son İleti Gönderen Uludağ - Haziran 26, 2020, 03:35:15 ös
Samsung TV artık SmartIPTV'yi desteklemiyor. Fakat buna rağmen kendimiz yükleyebiliriz:

https://siptv.app/howto/sammy/

...
10
Dini Mevzular / Trafik Kurallarina Riayet Dini...
Son İleti Gönderen Uludağ - Haziran 15, 2020, 11:51:47 öö
Çocuklar bazen yaşlarından büyük felsefi sorularla bize gelirler ki bunların gerecekten hangi maksatla sorulduğunu tam kestiremeyiz. Bu yazımıza babasına birtakım sorular soran bir çocuğun hikayesiyle başlayalım.

Çocuk: "Baba, neden kırmızı lambada durdun?"
Baba: "Çünkü trafik lambası kırmızı ve kırmızı dur demektir."
Çocuk: "Ama neden durdun?"
Baba: "Polis ceza yazmasın diye."
Çocuk: "Tamam da polis memuru bize neden ceza yazsın ki?"
Baba: "Çünkü kırmızıda geçmek tehlikelidir."
Çocuk: "Ama neden?"
Baba: "Öyle işte..." dedi ama bu cevabın çocuğu ikna etmek için yeterli olmayacağını düşünüp daha mantıklı bir cevap vermek istedi: "Başkalarına zarar vermeğe hakkımız olmadığından kırmızıda durmamız gerekiyor. Sen bir başkası tarafından yaralanmak istermisin?"
Çocuk: "Hayır!"
Baba: "İşte böyle, başkaları da zarar görmek istemez değil mi? Hem Peygamberimiz (sav) buyurdu ki: Kendiniz için istediklerinizi başkaları için de isteyiniz."
Çocuk: "Baba, neden kendimiz için istediğimiz iyilikleri başkaları için de isteyelim ki?"
Kısa bir düşünmeden sonra baba şu cevabı verdi:
"Çünkü tüm insanlar eşittir, neden diye soracak olursan, bizi yaratan Allah (cc) adildir, kimseye haksızlık yapmaz ve adil isminin tecellisiyle tüm insanları eşit yaratmıştır. Bu dünyada herkes eşit hakka sahiptir."
Ayeti Kerimedeki "kendizi tehlikeye atmayın.. (Bakara, 195)" ifadesi ve hadisi nebevinin bildirdiği "zarar vermek yok, zarara zararla karşılık vermek te yok" (Mecelle kuralı) yukarıda bahsi geçen misalin dayandığı şer'i kaynaklardır.
Sayfa1 2 ... 10