Trafik Kurallarina Riayet Dini Vecibemidir?

Başlatan Uludağ, Haziran 15, 2020, 11:51:47 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uludağ

Çocuklar bazen yaşlarından büyük felsefi sorularla bize gelirler ki bunların gerecekten hangi maksatla sorulduğunu tam kestiremeyiz. Bu yazımıza babasına birtakım sorular soran bir çocuğun hikayesiyle başlayalım.

Çocuk: "Baba, neden kırmızı lambada durdun?"
Baba: "Çünkü trafik lambası kırmızı ve kırmızı dur demektir."
Çocuk: "Ama neden durdun?"
Baba: "Polis ceza yazmasın diye."
Çocuk: "Tamam da polis memuru bize neden ceza yazsın ki?"
Baba: "Çünkü kırmızıda geçmek tehlikelidir."
Çocuk: "Ama neden?"
Baba: "Öyle işte..." dedi ama bu cevabın çocuğu ikna etmek için yeterli olmayacağını düşünüp daha mantıklı bir cevap vermek istedi: "Başkalarına zarar vermeğe hakkımız olmadığından kırmızıda durmamız gerekiyor. Sen bir başkası tarafından yaralanmak istermisin?"
Çocuk: "Hayır!"
Baba: "İşte böyle, başkaları da zarar görmek istemez değil mi? Hem Peygamberimiz (sav) buyurdu ki: Kendiniz için istediklerinizi başkaları için de isteyiniz."
Çocuk: "Baba, neden kendimiz için istediğimiz iyilikleri başkaları için de isteyelim ki?"
Kısa bir düşünmeden sonra baba şu cevabı verdi:
"Çünkü tüm insanlar eşittir, neden diye soracak olursan, bizi yaratan Allah (cc) adildir, kimseye haksızlık yapmaz ve adil isminin tecellisiyle tüm insanları eşit yaratmıştır. Bu dünyada herkes eşit hakka sahiptir."
Ayeti Kerimedeki "kendizi tehlikeye atmayın.. (Bakara, 195)" ifadesi ve hadisi nebevinin bildirdiği "zarar vermek yok, zarara zararla karşılık vermek te yok" (Mecelle kuralı) yukarıda bahsi geçen misalin dayandığı şer'i kaynaklardır.

Linkback: Trafik Kurallarina Riayet Dini Vecibemidir?
Linkback: Trafik Kurallarina Riayet Dini Vecibemidir?


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp